Danone en L'Oréal vergeleken: twee defensieve Europese consumentenaandelen, twee verschillende groeimodellen

Danone en L'Oréal zijn twee Franse consumentenbedrijven die beleggers vaak in dezelfde adem noemen: producten die mensen elke week kopen, ook als het economisch tegenzit. Toch lopen hun cijfers uiteen. L'Oréal groeide in het eerste halfjaar van 2026 met 6,8% bij een recordmarge van 21,3%; Danone met 3,5% bij een marge van 13,3%. In dit artikel zetten we de twee naast elkaar: wat ze doen, hoe hun cijfers verschillen, waar de groei vandaan moet komen en welke uitdaging per bedrijf anders ligt.
In het kort
- Danone H1 2026: omzet €13,94 miljard, +3,5% like-for-like (Q2: +4,2%), recurring marge 13,3%. Prognose 2026: 3-5% groei bevestigd.
- L'Oréal H1 2026: omzet €23,77 miljard, +6,8% like-for-like, operationele marge 21,3% (record voor een eerste halfjaar).
- Verschil in groeimotor: bij L'Oréal groeiden Professional Products (+11,6%) en Dermatological Beauty (+10,6%) het hardst; bij Danone komt de groei uit volume/mix (+1,7%) en prijs (+1,8%).
- Danone keerde over 2025 een dividend uit van €2,25 per aandeel (+4,7%), bij een vrije kasstroom van €2,8 miljard.
Wat doen Danone en L'Oréal precies?
Danone is een Frans voedingsconcern dat zich richt op zuivel en plantaardige alternatieven, water (Evian, Volvic) en gespecialiseerde voeding voor baby's en patiënten. Bekende merken zijn Activia, Alpro en Actimel. In 2025 nam Danone in de Verenigde Staten Kate Farms (medische voeding) en The Akkermansia Company over, om het aandeel gezondheidsgerichte producten te vergroten.
L'Oréal is 's werelds grootste schoonheidsconcern en werkt met vier divisies: Consumer Products (massamarkt, zoals Garnier en Maybelline), L'Oréal Luxe (Lancôme, Yves Saint Laurent Beauté), Dermatological Beauty (La Roche-Posay, CeraVe) en Professional Products (haarverzorging voor kappers). Het bedrijf verkoopt wereldwijd en zit sterk in e-commerce.
Beide bedrijven verkopen producten die mensen vaak ook in slechte tijden blijven kopen: voeding en verzorging. Daarom worden ze door beleggers vaak defensief genoemd. Hoe verschillend de twee in de praktijk zijn, zie je pas in de cijfers.
Hoe verhouden de kerncijfers zich tot elkaar?
De tabel zet de halfjaarcijfers van 2026 naast elkaar, aangevuld met de uitkomsten van Danone over heel 2025. Beide bedrijven rapporteren like-for-like groei: de groei zonder het effect van wisselkoersen en overnames, zodat de onderliggende ontwikkeling zichtbaar wordt. De cijfers komen uit de persberichten van de bedrijven en zijn niet volledig één-op-één vergelijkbaar, omdat de eigen definities van marge en winst verschillen.
| Kerncijfer | Danone | L'Oréal |
|---|---|---|
| Omzet eerste halfjaar 2026 | €13,94 mrd | €23,77 mrd |
| Like-for-like groei H1 2026 | +3,5% (Q2: +4,2%) | +6,8% (gecorrigeerd voor IT-timing: +6,5%) |
| Gerapporteerde groei H1 | +1,4% (valuta drukt) | +5,8% |
| Operationele marge H1 | 13,3% (recurring) | 21,3% (record voor een eerste halfjaar) |
| Winst per aandeel H1 | €1,92 (recurring, +0,9%) | Nettowinst €3,96 mrd (excl. eenmalige posten, +4,7%) |
| Jaarprognose 2026 | 3-5% like-for-like groei; winst sneller dan omzet | Vertrouwen in het groeitempo in H2 |
| Dividend over 2025 | €2,25 per aandeel (+4,7%) | Niet in dit overzicht opgenomen |
Over heel 2025 haalde Danone een omzet van €27,3 miljard (+4,5% like-for-like) en een recurring operationeel resultaat van €3,67 miljard, een marge van ruim 13%. De vrije kasstroom kwam uit op €2,8 miljard.
Waarom groeit L'Oréal harder dan Danone?
Het eerste antwoord is de aard van de producten. Voeding is een volwassen markt waar de groei grotendeels uit kleine prijsverhogingen en een beetje meer volume komt: bij Danone droeg in de eerste jaarhelft het volume/mix-effect 1,7% bij en de prijs 1,8%. Schoonheid is een markt met meer innovatie en hogere marges: bij L'Oréal groeide de divisie Professional Products met 11,6% en Dermatological Beauty met 10,6%, terwijl de grote, zichtbare luxe- en massamarkt-takken langzamer gingen (Luxe +5,1%, Consumer Products +4,3%).
Het tweede antwoord is e-commerce. L'Oréal meldt dat de online verkoop dubbelcijferig groeide, ongeveer tweemaal zo snel als de markt. Danone verkoopt het grootste deel via supermarkten, waar de onderhandelingsmacht van retailers de prijsruimte beperkt. Dat verklaart ook een groot deel van het margeverschil.
Hoe verschillen de marges en wat zegt dat?
Een operationele marge van 21,3% bij L'Oréal tegenover 13,3% bij Danone is geen toeval. Een potje huidverzorging heeft een brutomarge van circa 75% (L'Oréal rapporteerde 74,8% in het eerste halfjaar), een kuipje yoghurt veel minder. Het verschil betekent twee dingen. Ten eerste heeft L'Oréal meer ruimte om te investeren in reclame: het verhoogde de merkinvesteringen in het eerste halfjaar met 0,7 procentpunt van de omzet en hield toch zijn marge omhoog. Ten tweede is Danone gevoeliger voor kostenstijgingen. Dat zie je terug in de Danone-cijfers: de winst per aandeel steeg in de eerste jaarhelft slechts 0,9%, terwijl de omzet 3,5% groeide.
Danone werkt aan margeverbetering via een duidelijke strategie: groei in producten met meer toegevoegde waarde en meer gezondheidsclaims, zoals de medische voeding van Kate Farms. Het bedrijf verwacht dat het operationele resultaat in 2026 sneller groeit dan de omzet. Of dat lukt, hangt af van grondstoffenprijzen (melk, suiker, verpakking) en het vermogen om prijsverhogingen door te voeren.
Wat betekent de kasstroom voor beide bedrijven?
Danone rapporteerde in de eerste jaarhelft van 2026 een vrije kasstroom van circa €0,9 miljard; volgens een andere bron €852 miljoen, tegen €1,17 miljard een jaar eerder, vooral door hogere behoefte aan werkkapitaal (voorraden en vorderingen). Dat hoeft geen zorg te zijn: kasstromen schommelen per halfjaar. Over heel 2025 was het €2,8 miljard, ruim voldoende voor het dividend van €2,25 per aandeel. Voor een voedingsbedrijf is een stabiele kasstroom de kern van het verhaal.
Voor L'Oréal hebben we geen vergelijkbare kasstroomcijfers uit een betrouwbare bron kunnen verifiëren, dus laten we die vergelijking bewust weg in plaats van te schatten. Wat wel vaststaat: de nettowinst exclusief eenmalige posten bedroeg €3,96 miljard in het eerste halfjaar, een stijging van 4,7%. Die groei bleef achter bij de omzetgroei van 6,8%, wat past bij de hogere merkinvesteringen. Wie de twee bedrijven op kasstroom wil vergelijken, doet er goed aan het jaarverslag van beide bedrijven naast elkaar te leggen, en daarbij te letten op investeringen, overnames en uitkeringen aan aandeelhouders.
Welke rol spelen merken en innovatie?
Beide bedrijven verdienen hun geld met merken, maar het werkt verschillend. Bij Danone gaat het om dagelijkse boodschappen met een lage prijs per stuk, waar de concurrentie van huismerken en andere grote voedingsfabrikanten groot is. Het bedrijf probeert zich te onderscheiden met gezondheidsclaims, zoals probiotica in yoghurt of eiwitrijke voeding, en met producten voor mensen met een medische voedingsbehoefte. Dat is een lastiger te kopiëren positie dan een gewone zuivelproducent.
L'Oréal heeft een brede portefeuille van merken die elk een ander prijssegment en een andere klant bedienen, van een goedkope haarverf in de supermarkt tot een dure crème bij een warenhuis. Die spreiding maakt het bedrijf minder kwetsbaar voor tegenvallers in één segment. De groei bij Professional Products en Dermatological Beauty laat zien dat de hoogste groei nu zit in producten die dicht bij het advies van een kapper of huidarts staan. Dat zijn merken met vertrouwen als belangrijkste kapitaal, en dat is moeilijk te kopiëren voor nieuwkomers.
Hoe gevoelig zijn beide aandelen voor China en de Verenigde Staten?
Een defensief imago betekent niet dat de bedrijven immuun zijn. L'Oréal heeft traditioneel een grote afhankelijkheid van Azië, met name China en de reizigersverkoop in luchthavens (travel retail). Als de vraag naar luxeproducten daar terugvalt, merkt de luxedivisie dat direct; in eerdere kwartalen kwam Chinese zwakte nog duidelijk terug in de cijfers. Het concern groeide de afgelopen kwartalen desondanks breed over alle regio's en divisies. De ontwikkeling in de luxesector bespraken we eerder in LVMH en Hermès vergeleken.
Danone is minder afhankelijk van één regio, maar de euro is een factor: de gerapporteerde omzetgroei van slechts 1,4% tegenover 3,5% like-for-like laat zien hoeveel een sterke euro tegenover opkomende-markt-valuta kan afknabbelen. Ook voor L'Oréal speelt dit mee, zij het in mindere mate (5,8% gerapporteerd tegenover 6,8% like-for-like). Meer over het effect van de euro op Europese bedrijven staat in ons artikel over EUR/USD en Europese exporteurs.
Wat verwachten analisten voor Danone en L'Oréal?
De prognoses van de bedrijven zelf zijn het duidelijkste referentiepunt. Danone verwacht in 2026 een like-for-like omzetgroei van 3 tot 5%, met een operationeel resultaat dat sneller groeit dan de omzet; de eerste jaarhelft (+3,5%) ligt in de onderste helft van die bandbreedte, maar de acceleratie in het tweede kwartaal (+4,2%) laat ruimte naar boven. L'Oréal geeft geen vaste cijferbandbreedte, maar sprak bij de halfjaarcijfers vertrouwen uit in het behouden van het groeitempo in de tweede helft, dankzij innovaties, e-commerce en uitbreiding van merken in nieuwe markten. Koersdoelen van individuele analisten nemen we niet op: die verschillen per bank, veranderen vaak en zijn voor Europese tickers niet gratis publiek beschikbaar.
Visie en vooruitzichten. Voor Danone is de vraag of de strategie van gezondheid en medische voeding de marge structureel verhoogt, of dat de groei vooral van prijs blijft komen. De overnames in de VS tonen de richting, maar nieuwe activiteiten moeten eerst bewijzen dat ze de winst per aandeel sneller laten groeien dan de huidige 0,9%. Voor L'Oréal ligt de uitdaging in het volhouden van een voorsprong: een hoge waardering en hoge verwachtingen laten weinig ruimte voor teleurstellingen, en de afhankelijkheid van de Chinese consument blijft een gevoelig punt. Macro-factoren die beide raken zijn de inflatie (grondstoffen en lonen), de besteding van de consument bij een hoge rente en de wisselkoersen. In een omgeving waarin de ECB de rente verhoogt, zoals we beschreven in De ECB en de AEX, wegen zowel de consumentenvraag als de waardering van "stabiele groeiers" mee. Het verschil in positie is ook het verschil in risico: een voedingsbedrijf met een lagere marge heeft minder buffer bij een kostenschok, een schoonheidsbedrijf met een hogere waardering minder buffer bij een groeiteleurstelling. Samengevat: Danone is een voedingsbedrijf dat probeert slimmer te groeien, L'Oréal een groeier die zijn tempo moet vasthouden.
Voor Nederlandse beleggers zijn beide aandelen via Parijs verhandelbaar bij de meeste brokers met toegang tot Euronext Paris. Op Franse aandelen kan beursbelasting van toepassing zijn, zie Franse en Italiaanse beursbelasting op aandelen.
Wilt u zelf de koers en cijfers van Danone en L'Oréal volgen? Vergelijk eerst welke broker toegang biedt tot Euronext Paris en wat dat kost.
Brokers vergelijkenLiever een seintje bij nieuwe gidsen en analyses? Schrijf u in voor de nieuwsbrief →
De informatie in dit artikel is uitsluitend bedoeld ter informatie. De genoemde koersen en cijfers kunnen inmiddels zijn gewijzigd. Dit is geen beleggingsadvies.